چگونه به دانش آموزان یاد بدهیم سوال بپرسند؟ 8 اصل پیشنهادی

همیشه نگرانی معلم‌ها این است که آیا دانش‌آموز به درستی مطالب را یاد گرفته است و آیا شکافی در یادگیری وجود داشته و اگر داشته همه دانش‌آموزان برای پر کردن این شکاف پرسش خود را انجام داده‌اند؟ بنظر من همیشه اولین یا دومین جلسه سال تحصیلی باید در مورد آموزش سوال پرسیدن در کلاس درس باشد.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید به دانش‌آموزان خود در درک مفهوم کمک کنید آموزش سوال پرسیدن و نحوه بیان سؤالات خود در حین یادگیری و در کلاس درس است. این نه تنها به شما فرصتی می‌دهد تا به حوزه‌هایی که دانش‌آموزانتان هنوز نمی‌دانند بپردازید ، بلکه فرصت‌های غنی را برای بحث در کلاس درس ایجاد می‌کند

در ادامه مقاله ما را مطالعه کنید تا بیاموزید، سوالات چگونه به دانش آموزان کمک می کند تا از شما و یکدیگر به طور کامل یاد بگیرند. سپس، هشت نکته و روش آموزش سوال پرسیدن سریع را کشف کنید که به شما کمک می‌کند چگونه دانش‌آموزان را تشویق کنید تا در کلاس سؤال بپرسند.

اهمیت پرسیدن سوال

بالا بردن دست دانش‌آموزان برای شرکت در بحث کلاس اولاً ، می‌تواند دانش‌آموزان را برانگیزد و آنها را تشویق کند که با کنجکاوی به موضوعات نزدیک شوند.

وقتی دانش‌آموزان در مورد موضوعی کنجکاو می‌شوند، دیگر فقط برای نمره یاد نمی‌گیرند و شما به‌عنوان یک معلم به احتمال زیاد اشتیاق به یادگیری را القا می‌کنید .

آموزش سوال پرسیدن در کلاس درس

پرسیدن و پاسخ دادن به سؤالات در کلاس به دانش آموزان اجازه می دهد تا در ارتباط دو طرفه با شما شرکت کنند. شما (و آنها) بهتر می توانید تفکر آنها را درک کنید و آنها می توانند از حمایت شما برای حل مشکلات خود یادگیری و آموزشی خود استفاده کنند. همچنین به سایر دانش آموزان فرصتی می دهد تا تجربیات فرهنگی-اجتماعی خود را در مورد یک سؤال به اشتراک بگذارند و از یکدیگر بیاموزند.

 

به علاوه، تشویق دانش‌آموزان به پرسیدن سؤال می‌تواند به شما کمک کند شکاف‌های یادگیری آنها را مشخص کنید. این یک راه ساده برای تعیین و تمرکز روی موضوعاتی است که دانش آموز ممکن است به تمرین بیشتری نیاز داشته باشد. هنگامی که یک دانش‌آموز یک سوال را بپرسد، دانش آموزان دیگر ممکن است همین سوال را داشته باشند اما آنقدر استرس داشته یا عصبی باشند که نمی توانند صحبت کنند.

مقاله پیشنهادی: روش تدریس مبتنی بر پرسش و پاسخ

بهتر از همه، دانش‌آموزان اگر سؤال بپرسند، احتمال بیشتری برای درک مطالب جدید دارند. یک مطالعه نشان داد که وقتی به دانش‌آموزان ابتدایی آموزش داده می‌شود که در طول درس‌های علوم سؤال بپرسند، آنها می‌توانند درباره آنچه که آموخته‌اند در سطح پیچیده‌تری بحث کنند.(منبع)به دانش آموزان بیاموزید که چگونه سؤال بپرسند تا آنها مطالب را در سطحی فراتر از حفظ کردن درک کنند . بیایید 8 نکات آموزش سوال پرسیدن از روش ها تا اصول را به شما بگوییم.

 

8 نکته برای آموزش سوال پرسیدن و تشویق دانش آموزان به پرسش

اکنون که می دانید چرا پرسیدن سؤال بخش مهمی از فرآیند یادگیری برای دانش آموزان است، بیایید یاد بگیریم که چگونه این را در کلاس درس خود اعمال کنیم. این هفت نکته نه تنها به دانش‌آموزان شما کمک می‌کند تا در پرسیدن سؤالات اطمینان داشته باشند، بلکه کیفیت سؤالاتی را که می‌پرسند نیز بهبود می‌بخشد.

 

محیط کلاس درس خود را به مکانی امن برای سوالات تبدیل کنید

برخی از کودکان ممکن است از پرسیدن سوال مضطرب شوند، به خصوص اگر با موضوعی که در کلاس صحبت می کنید آشنا نباشند.تحسین دانش آموز پرسشگر

وارن برگر توصیه می‌کند به دانش‌آموزان خود اطلاع دهید که سؤالات همیشه در کلاس مورد استقبال قرار می‌گیرند و برای پرسیدن آنها مورد قضاوت قرار نخواهند گرفت.

ایده سوال پرسیدن را بگونه‌ای شفاف کنید که دانش آموزان آنها را نه به عنوان نشانه ای از ضعف، بلکه راهی برای یادگیری هرچه بیشتر در مورد یک موضوع بدانند. به این ترتیب، وقتی چیزی را نمی فهمند به جای اینکه آن را از شما پنهان کنند، بیشتر به سراغ شما می آیند.

 

تحسین دانش آموزان برای پرسیدن سوال

نشان دادن اینکه از دانش آموزان بابت سوال پرسیدن قدردانی می کنید و به سؤالات آنها احترام می گذارید، می تواند اعتماد به نفس آنها را به عنوان یک یادگیرنده افزایش دهد. به عنوان مثال، پس از اینکه دانش آموزی در کلاس سؤالی می پرسد، می توانید بگویید “نکته جالب محمد!” یا “خوشحالم که پرسیدی.” یا ” داشتم میگفتم چی میشه یک نفر این سوالو بپرسه”

 

در واکنش به سوالات تبعیض قائل نشوید. سعی کنید از همه دانش‌آموزان به‌خاطر سؤال پرسیدن به یک اندازه تحسین کنید. اگر دانش‌آموزی احساس می‌کند که سؤالاتش را دور می‌زنید یا کتمان می‌کنید، ممکن است فکر کند سؤالاتش به اندازه سؤال‌های دیگران مهم نیست – و از سؤال کردن دست بکشد .

 

به دانش آموزان خود در مورد سوالات باز و بسته آموزش دهید

آموزش سوال خوب پرسیدن به دانش‌آموزان به همان اندازه مهم است که آنها را تشویق به پرسیدن سوال کنیم. با آموزش دادن به دانش‌آموزان در مورد سؤالات باز، می‌توانید به دانش‌آموزان کمک کنید هنگام یادگیری، روی پرسیدن سؤالات معنادار و واضح تمرکز کنند .

 

سؤالات باز سؤالاتی هستند که با یک کلمه یا عبارت نمی توان به آنها پاسخ داد و دانش آموزان را به استفاده از مهارت های تفکر انتقادی تشویق می کند. سؤالات بسته معمولاً یک پاسخ درست دارند، خواه یک «بله» یا «نه» ساده یا یک عبارت خاص باشد. مثلا “اهل کجایی؟” یک سوال بسته است. “خوبی و بدی چه هستند؟” یک سوال باز است.

سوالات باز و سوالات بسته در کلاس

آموزش سوال پرسیدن به شکل باز یا بسته، متناسب با کاربرد در هر درس

به عنوان مثال، اگر شما در حال تدریس مطالعات اجتماعی هستید، یک سوال بسته مانند “اولین رئیس جمهور بعد انقلاب اسلامی ایران چه کسی بود؟” با این حال، یک سوال باز مانند “میراث جنگ تحمیلی را چگونه توصیف می کنید؟” به دانش آموزان بیش از یک پاسخ «درست» می دهد و نیاز به تفکر، تجزیه و تحلیل و ترکیب بیشتری دارد.

 

پرسش‌های باز اغلب برای پرسیدن در بحث‌ها مفید هستند، زیرا به دیدگاه‌های متنوع اجازه بیان می‌دهند. با این حال، به خاطر داشته باشید که زمان و مکانی برای سوالات باز و بسته وجود دارد. هنگام تدریس ریاضی پایه، مانند ضرب، سؤالات بسته اغلب مناسب تر هستند .

 

سرعت خود را کم کنید تا جایی برای سوالات باقی بماند

عجله در ارائه مطالب با سرعت زیاد می‌تواند دانش‌آموزان را سردرگم و بیش از حد غرق در طرح سؤالات خود کند. هنگام آموزش موضوعات جدید یا دشوار، سعی کنید سرعت خود را کم کنید و فضای زیادی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهید تا درباره بخش‌هایی که نمی‌فهمند سؤال بپرسند .

 

فرصت هایی را برای تمرین سوال کردن فراهم کنید

آموزش سوال پرسیدن می تواند به اندازه خود پاسخ ها مهم باشد. یکی از راه‌های تشویق دانش‌آموزان به پرسیدن سؤالات با عمق بیشتر این است که آنها را به ایجاد سؤال در مورد موضوع کلاس اختصاص دهید .

 

به عنوان مثال، جکی والش پیشنهاد می‌کند که یک تکلیف درسی انجام دهید که در آن دانش‌آموز باید سؤالات باز و بسته را در مورد یک موضوع فهرست کند. حتی می توانید از دانش آموزان بخواهید که این سؤالات را روز بعد به عنوان بخشی از بحث کلاسی خود از یکدیگر بپرسند .

 

زمان برای تأمل دانش آموز را در نظر بگیرید

به دانش آموزان فرصت دهید تا در مورد سؤالات خود فکر کنند، زیرا این می تواند فرصتی برای آنها باشد تا مهارت های تفکر انتقادی خود را تمرین کنند. علاوه بر این، آموزگار جان مک کارتی پیشنهاد می‌کند پس از پرسیدن سؤالی از شما یا دانش‌آموز، چند ثانیه به کلاس خود فرصت دهید تا با هم فکر کنند. به این ترتیب، دانش‌آموزان وقت دارند تا با سؤال بنشینند و پاسخ‌های خود را به شیوه‌ای متفکرانه‌تر بررسی کنند .

 

جایگزین های «کسی سوالی داره ؟» را امتحان کنید.

به گفته براندون کلین، کارشناس مرکز آموزش دانشگاه شیکاگو، این عبارت می‌تواند دانش‌آموزان را از پرسیدن سؤال منصرف کند و به شما کمکی نمی‌کند تا آنچه را که می‌فهمند ارزیابی کنید.

 

درعوض، راه‌های انگیزشی بیشتری را برای برانگیختن سؤالات امتحان کنید. برای مثال، اگر به دانش‌آموزان خود یاد می‌دهید که چگونه اعداد را ضرب کنند، می‌توانید بگویید: «می‌دانم که ضرب در ابتدا دشوار است. آیا چیزی هست که باید دوباره مرور کنیم؟»

مقاله پیشنهادی : همه چیز درباره گیفیمیشکن در آموزش

امتیازات و نشان‌های پرسشگری

می توانید برای آموزش سوال پرسیدن در کلاس، در نظام درسی و کلاسی خود یک ساختار امتیاز دادن و نشان تعریف کنید که مبتنی بر گیمیفیکیشن در آموزش شکل گرفته باشد. سپس یکی از نشان‌ها و مدال‌های این سیستم می تواند پرسشگر برتر و یا چنین عنوان‌هایی باشد.

دادن نشان پرسشگر در هنگام سوال پرسیدن

استفاده از گیفیمیکیشن یک روش آموزش سوال پرسیدن

یکی از مواردی که به انسان انگیزه فعالیت می‌دهد، بدست آوردن است. بدست آوردن مدال و نشان و امتیاز نیز می تواند به دانش‌آموز انگیزه و اشتیاق همراهی در کلاس درس را بدهد.

امیدواریم با استفاده از این نکات در آموزش سوال پرسیدن از دانش آموزان خود موفق باشید.

اگر شما هم روشی در آموزش سوال پرسیدن به دانش‌آموزان خود استفاده می کنید در قسمت نظرات برای ما مطرح کنید تا دیگر معلمان نیز از آن استفاده کنند.

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

همانند بسیاری از الگوهای یادگیری با ظهور خود، نگرانی هایی برای فعالین حوزه آموزش و …

2 نظر

  1. بسیار مفید و تاثیرگذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *