11 برنامه معلمان جهت آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

یک بهار دیگر و سال نوی دیگر از راه رسید، با با آغاز سال نو، پایان سال تحصیلی و شروع امتحانات مدارس آغاز شد. درحالیکه دانش آموزان برای روزهای آخر مدرسه آماده می شوند معلم‌ها نیز به فکر آماده کردن دانش آموزان برای امتحان هستند.

روزهای پایانی مدرسه هیجان و استرسی نیز به همراه دارد – هیجان در مورد تکمیل یک نقطه عطف و پایان یک سال تحصیلی و رفتن به کلاس بعدی و استرس امتحانات آخر سال که در زندگی دانش‌آموز وجود دارد.

امتحانات امّا به ما کمک می کند تا عملکرد دانش آموزان و همچنین معلمان آن‌ها را ارزیابی کنیم. از طرفی آماده کردن دانش آموزان برای امتحان نیز به تثبیت فرایند یادگیری و حضور موثر دانش آموز در امتحان کمک می کند.

آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

اهمیت امتحانات برای معلمان

اگر یک کلاس در یک موضوع خوب عمل کند، به این معنی است که دانش آموزان درک خوبی از موضوع دارند. این به نوبه خود به این معنی است که معلم کار خود را به خوبی در کلاس درس انجام داده است.

بنابراین، این به نفع معلمان است که اطمینان حاصل کنند که نه تنها موضوع را به خوبی تدریس کنند، بلکه در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان یاری و حمایت کنند.

به طور معمول، آماده کردن دانش آموزان برای امتحان به معنای تجدید نظر در مفاهیم و حل نمونه سوالات است. اما، این همه چیز آمادگی برای امتحان نیست. معلمان می توانند از بسیاری از استراتژی های دیگر برای کمک و حمایت از دانش آموزان خود استفاده کنند. بیایید نگاهی به چند استراتژی بیندازیم.

روش‌های آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

از اشتباهات بیاموزید: از CCE هند الگوگیری کنید

فرمت CCE در ارزیابی به معلمان اجازه می دهد تا به طور مداوم دانش آموزان را در طول سال ارزیابی کنند. معلمان می توانند ارزیابی های گذشته را مرور کنند و اشتباهات رایجی که دانش آموزان معمولا مرتکب می شوند را شناسایی کنند.

سپس می‌توانند یک دوره کلاسی را برنامه‌ریزی کنند، جایی که این اشتباهات رایج برجسته و با هدف توضیح و توجیه دلیل اشتباه بودن آن مورد بحث قرار می‌گیرند.

با صدای بلند فکر کنید

هر یک از ما به طور متفاوتی به یک مشکل برخورد می کنیم. و با تمرین و تجربه، راه‌های کوتاه‌تر یا هوشمندانه‌تری برای حل مشکلات ابداع می‌کنیم.

معلمان می توانند برای آماده کردن دانش آموزان برای امتحان روش های حل مسئله را در کلاس مدل کنند. مدل سازی به این معنی است که در حین خواندن سؤال و رسیدن به پاسخ، افکار خود را با صدای بلند بیان کنید – با بلند گفتن افکار خود، الگوی تفکر و رویکرد خود را برای یافتن پاسخ نشان می دهید.

سؤال را درک کنید

در حین آماده کردن دانش آموزان برای امتحان آن‌ها را با راهبردهایی آشنا و توانمند کنید که بتواند، به کمک آنها، در درک سؤالات پیشرفت کنند و براحتی آن‌ها را بفهمند. بسیاری از اوقات دانش‌آموزان به این دلیل اشتباه می‌کنند که سؤال را درک نمی‌کنند.

راهبردهایی را آموزش دهید تا به آنها در درک سؤال یا مشکل کمک کنید. می توانید از آنها بخواهید به دنبال کلمات یا عبارات کلیدی در سؤال بگردند. همچنین می توانید از آنها بخواهید که سؤال را با کلمات خود بیان کنند – به این ترتیب می توانید تأیید کنید که آیا درک آنها درست است یا خیر.

عدم درک سوال یکی از مهم ترین موارد پاسخ اشتباه

آموزش درک سوال با هدف آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

شناسایی نقاط ابهام

در حالی که دانش آموزان بیشتر مفاهیم یک موضوع را درک می کنند، نقاط ابهامی وجود دارد که هر دانش آموز ممکن است داشته باشد. از دانش آموزان بخواهید فهرستی از نقاط ابهام خود تهیه کنند. فهرستی از این نکات را تهیه کنید. ممکن است در بین همه یک وجه اشتراک پیدا کنید. سپس، یک جلسه یا دوره کلاس را به توضیح/بحث مفاهیم دارای ابهام اختصاص دهید.

آنچه را که می دانی به کار ببر

«می شنوم و فراموش می کنم. می بینم و یادم می آید. انجام می دهم و می فهمم. بهترین یادگیری زمانی اتفاق می افتد که ما آنچه را که می دانیم به کار ببریم.

فعالیت هایی را برنامه‌ریزی کنید که به دانش آموزان اجازه می دهد مفاهیمی را که یاد گرفته اند به کار گیرند و آن را در فرایند یادگیری خود تثبیت کنند. وقتی دانش آموزان یادگیری خود را به کار می گیرند، مفاهیم انتزاعی عینی می شوند و شانس بیشتری برای حفظ مفاهیم دارند.

استفاده از زوج درسی

بهترین راه برای ارزیابی اینکه آیا واقعاً یک مفهوم را می فهمید یا نه این است که سعی کنید آن را به شخص دیگری آموزش دهید. دانش آموزان را با هم جفت کنید و از هر نفر بخواهید نام موضوعی تصادفی را از انبوهی از کارت ها انتخاب کند. هر فرد باید در مورد موضوعی که انتخاب کرده است آماده شود و زوج درسی خود را در مورد آن آموزش دهد.

استفاده از یادگیری مبتنی بر تیم در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

استفاده از یادگیری مبتنی بر تیم در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

امتحانات مستمر را بازی کنید

خیلی از دروس قابلیت طراحی به شکل مرحله، فرایند و طبقه بندی بر اساس اصول را دارند. این سه حالت را به یک بازی گروهی یا فردی تزریق کنید و بازی را به جای یک امتحان آماده سازی اجرا کنید.

بازی های تیمی نسبت به آزمون های فردی یا امتحانات کمتر ترسناک هستند. علاوه بر این، هنگامی که یک نفر در یک تیم پاسخ صحیح را می دهد، سایر اعضا به طور خودکار پاسخ صحیح را یاد می گیرند. اینگونه شما از یادگیری مبتنی بر بازی استفاده کرده اید.

کلاس را به صحنه مناظره تبدیل کنید

از دانش آموزان بخواهید قبل از آمدن به کلاس، مطالب را بخوانند. بجای مرور دوباره محتواهای آموزشی از زمان کلاس برای بحث در مورد نظرات خود در مورد محتوای درس استفاده کنید. به دانش آموزان اجازه دهید تا درک خود را بیان کنند و به آنها اجازه دهید تا تردیدهایی را که ممکن است همسالانشان داشته باشند، روشن کنند.

به جای تدریس، بحث در کلاس را تسهیل کنید، با انجام این کار، یادگیری مشارکتی را تشویق می کنید و پیوند قوی دانش آموزان با معلم را برقرار می کنید.

ایجاد راهنماهای بصری (اینفوگرافی) یا استفاده از نقاشی

دانش آموزان را به گروه‌هایی تقسیم کنید و موضوعی را به هر تیم اختصاص دهید. از گروه بخواهید طوفان فکری کنند و تصویری برای نمایش مفاهیم آموزش داده شده در آن موضوع اختصاصی ایجاد کنند. تصویر می تواند یک نقشه ذهنی، یک نمودار جریان یا یک اطلاعات گرافیکی به شکل اینفوگرافی یا حتی نقاشی نمایشی باشد.

اگر زمان به شما اجازه می داد در مورد دروس ادبیات فارسی ، تاریخ و … می توانید از نمایش کلاسی هم استفاده کنید.

نمودارهای تصویری را در کلاس نمایش دهید – آنها می توانند به عنوان یک حسابگر آماده برای دانش آموزان عمل کنند.

از فناوری استفاده کنید

در صورت امکان، از فناوری‌هایی نظیر ویدئو پروژکتور را در کلاس استفاده کنید. امروزه منابع ویدئویی بی‌شماری وجود دارد که بسیاری از مفاهیم انتزاعی را زنده می‌کند. یک ویدئوی مستند که یک مسئله تاریخی را توصیف می‌کند یا ویدئویی که نشان می‌دهد چگونه معماران اصول هندسه را به کار می‌گیرند، می‌تواند مفاهیم را جالب کند و همچنین ارتباط و کاربرد را ایجاد کند.

استفاده از تکنولوژی در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

استفاده از تکنولوژی در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان

صحبت کنید، استراحت و آرامش را انتقال دهید

از دانش آموزان بخواهید که احساسات خود را در مورد حضور در امتحانات به اشتراک بگذارند.

تجربیات و ترس های خود را، که در دوران دانشجویی و دانش‌آموزی داشتید و کارهایی که برای غلبه بر آنها انجام دادید به اشتراک بگذارید.از روش‌های آمادگی برای امتحان خودتان بگویید. صحبت در مورد استرس امتحانات به کاهش استرس کمک می کند.

یک دوره کلاسی غافلگیرکننده برای دانش‌آموزان برنامه‌ریزی کنید تا فقط استراحت کنند، شاید تمرین‌های فکری، تعریف جک ، اجرای نمایش انجام دهند، به آنها اجازه دهید کتاب بخوانند، نقاشی بکشند یا فقط کاری انجام ندهند! این امور را در محیطی با شرایط امتحان انجام دهید.

این کار به دانش آموز خاطره‌ای آرام در آن محیط ایجاد می‌کند و به شما در آمده کردن دانش آموزان برای امتحان و گذارندن آن‌ها در این مسیر یاری می‌دهد.

 

روش شما در آماده کردن دانش آموزان برای امتحان چیست؟ برای ما نظر بگذارید

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

همانند بسیاری از الگوهای یادگیری با ظهور خود، نگرانی هایی برای فعالین حوزه آموزش و …

2 نظر

  1. بنظرم خیلی ها رو نمیشه تا امتحانا اجرا کرد ولی اکثرا کاربردی بود و ممنون.

    • بله هر کدوم از این روش‌هارو شما می تونید به تناسب زمان و موقعیت کلاس انجام بدین. متشکر از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *