یادگیری مبتنی بر بازی چیست؟

تعریف یادگیری مبتنی بر بازی

تعریف یادگیری مبتنی بر بازی

یادگیری مبتنی بر بازی روشی است که در آن خصوصیات و اصول بازی در فعالیت‌های یادگیری گنجانده شده است. در اینجا، فعالیت‌های یادگیری سبب افزایش مشارکت و انگیزه یادگیری دانش‌آموز می‌گردد.

اجزای یادگیری مبتنی بر بازی عبارت‌اند از:

  • سیستم‌های امتیاز
  • رتبه‌ها
  • جدول امتیازات
  • جداول بحث و گفتگو
  • آزمون‌ها
  • سیستم‌های پاسخگویی کلاس درس

امتیازها ممکن است با برخی جوایز تحصیلی نظیر اعطای یک هفته زمان اضافی برای ارسال تکلیف همراه باشد که پس از رسیدن به یک آستانه امتیاز خاص حاصل می‌گردد. امتیازات زمانی اعطا می‌شوند که دانش‌آموزان به سطح موفقیت خاصی برسند، درحالی‌که سیستم‌های آموزشی آنلاین مانند سایت Kahoot یا Top Hat مشارکت را از طریق امتیاز تشویق می‌کنند.

یادگیری مبتنی بر بازی یک نوع تکنیک یادگیری فعال نیز محسوب می‌شود که در آن از بازی‌ها جهت تقویت یادگیری دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

در این روش، یادگیری از طریق انجام بازی صورت می‌گیرد و سبب رشد تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله می‌شود. یادگیری مبتنی بر بازی را می‌توان با بازی‌های دیجیتال یا غیردیجیتال انجام داد و ممکن است شامل شبیه‌سازی‌هایی باشد که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد یادگیری را به طور مستقیم تجربه کنند.

فرهنگ نامه آموزش و تربیت ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما تعریف متفاوتی از یادگیری مبتنی بر بازی دارید؟

تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.