فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش | 6 مورد

شاید امروزه زیاد کلمه گیمیفیکیشن را شنیده باشید و با خود گفته باشید فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش چیست که اینقدر در همه جا به گوش می‌رسد. باید ابتدا به شما بگوییم برای شناخت فوائد گیمیفیکیشن در کلاس باید بدانید گیمیفیکیشن (بازی وار­سازی) چیست؟

تعریف گیمفیکیشن در آموزش

گیمیفیکیشن فرآیندِ استفاده از اِلمان­‌ها و ابزار با طراحی بازی و استفاده از اصول بازی در زمینه‌های آموزشی غیر بازی است. استفاده از بازی سازی در کلاس درس، فواید متعددی دارد و حتی می­تواند تندرستی و نشاط را در خلال کلاس درس ارتقاء بخشد. ما در ابزارکلاس، شش حوزه از یادگیری را که می­تواند با استفاده از گیمیفیکیشن / بازی وارسازی افزایش و بهبود یابد را مشخص خواهد کرد.

فوائد گیمیفیکیشن در کلاس

فوائد گیمیفیکیشن در کلاس-زندگی و آموزش در دنیای جدید

چه باور کنید چه نکنید، متن بالا شروع یک درس در جغرافیا برای دانش­‌آموزان سطح متوسطه اول یا دبستان و پایه پنجم و ششم است. اگر شما معما را دنبال کرده و نقشه درست را با استفاده از نشانی­‌ها، انتخاب کنید، (در نقشه آدرس درست را بیابید)، کلیدی را که دروازه را باز می­کند، پیدا خواهید کرد و می­توانید به سمت مرحله (چالش) بعدی حرکت کنید.

این یکی از روش­‌های بازی وارسازی یک تجربه آموزشی است و هنگامی که گیمیفیکیشن (بازی وارسازی) به طور مؤثر استفاده می­شود، به عنوان  یک ابزار فوق العاده ارزشمند برای فعالیت‌های دانش‌آموزان محسوب می­گردد.

فوائد گیمیفیکیشن در کلاس-تغییر ساختارهای خشک گذشته

فعالیت تصویر قبلی را در نظر بگیرید که بر روی یک برگه پر از سئوالات امتحانی مانند برگه بالا، در یک فرمت و الگوی خسته کننده و حوصله سر بر یکسان با فضای به ظاهر خالی و طویل برای دانش‌آموزان است تا در آن ]هم[ بنویسند و ]هم[ به اصول داستان­ها و قصه‌های قدیمی مبنی بر نشان دادن کارشان، پایبند باشند.

اخیراً این نوع از برگه سئوالات دانش‌آموزانی را که به سختی در حال تلاش برای درک یک مفهوم هستند، را به اندازه کافی از مسیر درس خواندن منحرف خواهد کرد و سطح فعالیت و اشتیاق و انگیزه آنان پایین کشیده شده و یادگیری مؤثر آنان متوقف خواهد شد.

دلیل اینکه ایده گیمیفیکشن در کلاس درس موفقیت­‌آمیز است، در سادگی خودش بسیار هوشمندانه است. گیمیفیکیشن باعث پیاده سازی پویاییِ بازی های مدرن در مسیر یادگیری می­شود، که در نتیجه، دانش‌آموزان را به سمت تجربه می­کشاند، تقریباً به همان صورتی که به سمت دیگر بازی­ها کشیده و جذب می­شوند.

در کنار عوامل و عناصر بازی، کلاس درس بازی سازی شده مؤثر، شاملِ موارد زیر می­باشد:

  • بازخورد سریع
  • گزینه­ای برای شکست خوردن و سعی مجدد
  • پیشرفت قابل مشاهده در بازی / درس
  • و درگیر/ فعال بودن معلم

معلم، «استاد بازی» می­شود و گام‌ها و سرعت بازی و پیشرفت هر کدام از افراد یا تیم را کنترل می­کند، و نیز نگهدارنده موضوعات بدست آمده است.

مقاله پیشنهاد ما: مقاله جامع “همه چیز درباره گیمیفیکیشن در آموزش”  را مطالعه کنید

علاوه بر این، معلم باید به اندازه دیگر افراد کلاس علاقمند  به فعالیت در بازی باشد. به همین دلیل ممکن است برخی معلمین از استفاده گیمیفیکیشن سرباز زنند زیرا این به مانند تغییر دیدگاه سنتیِ مکانیکی کلاس درس است و بیایید با این واقعیت روبرو شویم که این روش بسیاری از معلمان را از محیط راحت و آسوده با بازی در نقش «استاد بازی» بیرون می آورد و معلم را به حرکت وا می‌دارد.

با این حال از خودتان بپرسید، چه تعداد از این ایده‌­ها و روش­های نوینِ بی­شمار که به طور مرتب در نشست­ها و ملاقات‌های معلمان ارائه می­شوند، به اندازه­‌ی نیمی از قدرت مطلق بودن یا مدیر بودن به عنوان استاد بازی، در کلاسی پر از بازیکنان مشتاق در یک مسیر مهیج آموزشی به نظر می­رسند؟ بنابراین ما به شما قول می­دهیم با استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش از چیزی پشیمان نخواهید شد و فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش را خودتان خواهید دید.

فوائد گیمیفیکیشن در کلاس

شش فایده استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش که در ادامه خواهیم داشت، می­توانند از طریق گیمیفیکیشن (بازی وارسازی) یادگیری را افزایش دهند و به شما اجازه خواهند داد که تدریس تان را در جهت نشاط و تندرستی دانش آموزان و شادابی کلاس درس تقویت کنید.

نظریه جریان دانش‌آموزان وارد منطقه فعال و عمیقاً درگیر فعالیت ها می شوند.!!!

خوشحالم که این نظریه نام ساده‌­تری نسبت به نام ابداع‌کننده­‌ی آن دارد، می­های چیک­سنت می­های (Mihály Csíkszentmihályi). روان­شناس مجارستانی – آمریکایی آن لحظاتی که همه ما تجربه­ی آن را داشته­ایم را تشخیص داد، لحظاتی که به طور کاملاً عمیقی غرق در نوعی فعالیت با تمرکز فوق العاده بالا هستید به نحوی که گویی دنیای اطرافتان در حال ذوب شدن است. مفهوم و حس زمان را از دست می­دهید، خواب برایتان بی­اهمیت می­شود و حتی ممکن است غذا خوردن را فراموش کنید.

«جریان» اصطلاحتی است که او برای این ]وضعیت[ استفاده کرد، و باور او بر این است که آن یک انگیزه دهنده حقیقی نهایی است. تعادل میان یک فعالیت چالش برانگیز و مهارت­هایی که یک یادگیرنده دارد و می­تواند استفاده کند، بسیار حساس و ظریف است. هنگامی که یک دانش آموز در حال کار در خلال این حاشیه باریک است، مسئله «جریان» می­تواند تشخیص داده شده و برای دانش آموز کار شود.

حالا گیمیفیکیشن از کجا وارد این مسئله شده است؟ بازی سازی یا گیمیفیکیشن یک انگیزه دهنده عالی است، به این معنا که آن حاشیه باریک می­تواند عریض­تر شود. فعالیت­های چالش برانگیز می­توانند جالب شوند و تبدیل به چیزی که قابل غلبه شدن هستند، شوند و به منظور پیشرفتهای بعدی در بازی، می­توان آنها را شکست داد. دانش‌آموزان شروع به سعی و تلاش بیشتر کرده به نحوی که {حسِ} ترس از شکست از بین رفته و مایلند برای غلبه بر موانع سعی و تلاش بیشتری کنند.

معلم استاد بازی - فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش

فوائد گیمیفیکیشن در کلاس

انگیزه و تلاش را در کلاس درس افزایش می­دهد

بیشتر بازی های دیجیتالی که کودکان و بزرگسالان بازی می­کنند، شامل حداقل یک و حتی بیشتر اوقات یک ترکیبی از امتیازات، نشان‌­ها، دستاوردها و تابلو­های امتیاز می­باشد. این عوامل کمک به درگیر و فعال شدن بازی­کنان می­‌کند و آنها با انگیزه و همچنان در حال بازی نگه می­دارد. بیشتر بازی­های مؤثر، دارای وظایف ثانویه و غیر مهم و اهداف جزئی نیز هستند که چیزی به نتیجه کلی بازی اضافه نمی­کنند اما در پاداش دادن به بازی کنندگان برای دستاوردهایشان بسیار مهم هستند. در یک بازی، این مسئله بازیکن را به سمت کامل کردن همه مراحل و وظایف به بهترین روش ممکن پیش می­برد (هل می­دهد) تا بر اساس آن پاداش داده شود. همچنین این سیستم به نحو خوب و قابل توجهی در کلاس کار می­کند.

مطالعات مدرسه ابتدایی نشان داده‌­اند که فشار و استرس بر روی دانش‌آموزان در سیستم آموزشی مدرن، به صورت ساده به معنای فقدان انگیزه کار و تلاش کردن برای چیزی بیشتر از کسب حداقل نمره قبولی است. اگر آنها با نتایج یادگیری زمانی مواجه شوند که بدانند نتایج / وظایف یادگیری بعد از تکمیل شدن {بازی} بدون یک احساس کافی از اینکه همه زحمات آنها، هرچقدر هم کم و کوچک، منجر به دریافت پاداش خواهد شد، آنها آن نتایج و وظایف را با حداقل تلاش ممکن تکمیل خواهند کرد.

گیمیفیکیشن به دانش‌آموزان این اجازه را می­دهد که برای کسب نتایج بهتر تلاش کنند و برای رسیدن به آن سخت‌­تر کار کنند. هر بخش جدید از یادگیری تبدیل به یک سنگ برای قدم و جای پا است و دانش آموز احساس می­کند که بعد از هر پیروزی یادگیری یک مرحله بالاتر رفته و به سمت یک هدف دست یافتنی نزدیکتر می­شود.

به علاوه، وظایف غیر اساسی و اهداف جزئی در طول گیمیفیکیشن معرفی شدند که چیزی به نتایج آموزشی کلی اضافه نمی­کنند، با این حال به دانش‌آموزان انگیزه می­دهند که در جهت دستیابی به پاداش بزرگتر و یا در این مورد، به سمت نمرات بیشتر / بهتر تلاش کنند.

مقاله پیشنهاد ما: 11 پیشنهاد ایجاد انگیزه و نشاط در دانش آموز – روش های موثر در این حوزه را مطالعه کنید.

مقایسه اجتماعی

به عنوان بشر، ما ارزش اجتماعی و شخصی خود را بر مبنای دیگران مشخص می­کنیم. معیارهایی برای اینکه چقدر خوب در مقابل دیگران هستیم، داریم و عملکردمان را مبنی بر اینکه آیا بهتر از آنان است یا بدتر، قضاوت می­کنیم. به همان مقدار که مشروط به فکر کردن هستیم که قضاوت کردن دیگران، بد است، متأسفانه در این مورد انتخابی ندارم و این واقعیت است. این خصلت انسانی در سیر تکامل ما به عنوان یک گونه خلقت، حیاتی بوده است. فرزندان ما نیز متفاوت نیستند، بنابراین، آنها نیز تمایل به قیاس عملکردهایشان در جهت مثبت و بالا دارند. برای آنان، در میان گروه همسالان خودشان، به کسانی نگاه می­کنند که ویژگی­های مرتبط ویژه­ای را به اشتراک می­گذارند و همچنان به طور مداوم بهتر از آنها عمل می­کنند.

این یک روش بسیار پیشرفته تر از مقایسه اجتماعی است که بیشتر بزرگسالان دارند به نحوی که یکی از چیزهایی که منجر به بهبود و ارتقاء شخصی و تلاش برای موفقیت می­شود، در حالی که بیشتر مقایسه اجتماعی بزرگسالان، منجر به تحقیر، حسادت یا چیزی / حسی بین این دو می­شود. در مورد دانش‌آموزان ما، آنها خود را به سمت عملکرد بهتر هل می­‌دهند و در واقع یک احساس منفی نسبت به خود-انگاری تحصیلی پایین (دانش آموز ضعیف بودن) را شکل می­دهد. فوائد گیمیفیکیشن در کلاس این است که این امر را با جلب توجه به مراکز پاداش دهیِ مغز، هنگامی که یک دستاورد حاصل می­شود، تثبیت و محکم می­کند، اما مهمتر اینکه، هنگامی که دانش‌آموزان در انجام یک فعالیت / وظیفه شکست می­خورند، آنها می­دانند در خلال بازی آنها همیشه یک شانس دوباره برای سعی و تلاش مجدد دارند.

به این معنا که شکست همیشه یک گزینه است و اینکه سعی و تلاش در مورد چیزی، خیلی با ارزش تر است تا اینکه یک ذهن شکست­‌پذیر داشته باشیم و به خاطر ترس از شکست، برای انجام آن، هیچ سعی و تلاشی نکنیم.

رضایت دانش‌آموزان

اهداف، قوانین، بازخورد و مشارکت داوطلبانه، چهار عاملی هستند که در تمام بازی­های خوب مشترک هستند. و به طور جالبی، کافی نیز هستند، همچنین این چهار عنصر در احساس کردن جریان نیز مفید و سودمند هستند. بودن در مسیر جریان، به نحو زیادی انگیزه دهنده است و به طور کلی یک تجربه رضایت بخش است. به همین دلیل مردم می­توانند تمام شب در حال بازی کامپیوتری بیدار بمانند و تشخیص ندهند که چقدر ممکن است خسته باشند. در حالی که پانزده دقیقه انتظار در ایستگاه حمل و نقل عمومی، مردم را در یک حالت کسل کننده و خواب آلوده قرار می­دهد.

شاید اصلی ترین فوائد گیمیفیکیشن در کلاس  این است که می­تواند حس رضایت­مندی، فعال بودن، مؤثر بودن و کارآیی دانش‌آموزان را افزایش دهد. ترکیب درستی از وظایف متعادل و تمرین­های مهارتی می­تواند دانش‌آموزان را به سمت وضعیت به اصلاح جریانی و ناگزیر، یک احساسی از رضایت در چیزی که در آن سهیم هستند، سوق دهد.

رضایت دانش آموزان

رضایت دانش آموزان یکی فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش

بهترین واحدها و دروس در یک کلاس درس، سرگرم کننده و همچنین رضایت بخش هستند. هیچ راه جادویی برای پر کردن فان-اُ-میتِر(The fun-o-meter) (عنصری در نسخه وب Candy Crush Saga)یا سَتیسفکت-اُ-ترون(The satisfact-o-tron)برای دانش‌آموزان شما وجود ندارد، اما شما می­توانید به وسیله بازی سازی تجربه­‌ها،  باعث افزایش لذت جویی و رضایت مندی موجود در کامل کردن پروژه­‌های بزرگتر، چک کردن آیتم‌­ها و موارد یک لیست و انجام کارهای قابل ارزیابی شوید.

بنابراین این بسیار مهم است که ماهیت رقابتی گیمیفیکیشن، یادگیرنده­‌هایی را که کمتر دارای حس رقابت هستند، از شرکت و فعالیت کردن دلسرد نمی­کند. به عنوان معلم، هنگامی که به فکر پیاده‌­سازی و انجام گیمیفیکیشن در کلاس هستید، باید خیلی با دقت پروفایل و مشخصات یادگیری کلاستان را لحاظ کنید. به همین دلیل است که رضایت مندی دانش آموز را می توان مهم ترین فایده گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش ذکر کرد.

توانمندسازی فراگیرنده / یادگیرنده

یک دانش آموز توانمند چطور به نظر می­رسد؟ چطور شما یک حسی از توانمندی را به دانش‌آموزانتان القاء می­کنید؟ یک دانش آموز توانمند باید از صندلی خود خارج شود، روند یادگیری خود را با کنترل و هدایت به جایی که می­خواهند باشند، پیش ببرند. در مقابل، بیشتر دانش­‌آموزان، به ویژه دانش‌آموزان ابتدایی، وظایف و تکالیف جدید با آه و شکایت نزدیک می­شوند، اینکه چقدر انجام آن سخت خواهد بود، و نگران از اینکه به اندازه کافی باهوش نیستند، به دنبال یک راه آسان­تر برای انجام آن می­گردند و درباره اینکه نمی­خواهند یک تکلیف کسل کننده و خسته کننده را انجام دهند، شکایت می­کنند. و به احتمال زیاد اگر اولین سعی­شان موفقیت آمیز نباشد، به سرعت از ادامه آن صرف نظر می­کنند. تمامی اینها مشخصه‌­های دانش‌آموزان هستند که توانمند نیستند.

یکی از فوائد گیمیفیکیشن در کلاس در این است که بازی وارسازی (گیمیفیکیشن) می­تواند بسیاری از این خود کم­بینی / شک و بی­‌علاقگی­‌ها را با استفاده ایجاد تعادل میان منحنی یادگیری و چالش حذف کند به نحوی که برای دانش‌آموزان جذاب باشد.

یک معلم بازی­‌ساز خوب، ضروری است که از نهایت مشارکت و فعالیت مطمئن شود. بر جنبه گلوله برفی ( وضعیتی که در آن یک عمل یا رویداد باعث بسیاری از اعمال یا رویدادهای مشابه دیگر می­شود) تکیه کند؛ مهارت­‌های قطعی و انتقادی تدریس شده، دانش‌آموزان را در جهت مشارکت و فعال بودن، توانمند کرده و این مشارکت، به دانش‌آموزان انگیزه می­دهد که خودشان را به سمت یادگیری بیشتر مهارت­های قطعی هل دهند. یک معلم خوب می­داند که کاری که توسط دیگر دانش‌آموزان انجام شده است، دارای انگیزه بیشتری از تکلیفی است که معلم آن را ارائه کرده است. وقتی یک دانش‌آموز، کیفیت کار و حس رضایت­مندی دیگران که در حین به عهده گرفتن آن وظیفه بدست آمده است، را می­بیند، خودشان به احتمال بیشتری موفق می­شوند.

عملکرد تحصیلی

تعداد مطالعات و پژوهش‌­ها حول اینکه آیا گیمیفیکیشن عملکرد تحصیلی را ارتقاء و بهبود می‌­بخشند یا اینکه مانع آن می­‌شود، بسیار فراوان است. و شما از من قدردانی خواهید کرد که به هیچ عنوان به آنها رجوع نکردم زیرا به نظر من، آنها بسیار سطحی و علم‌­نمایانه هستند و درجه دوم معضل واقعی هستند. گیمیفیکیشن در یک کلاس درس همه چیز نیست. با این حال، به مانند دیگر ابزاری که معلم به صورت مؤثر استفاده می­کند، این نیز یک ابزار دیگر در انبار مهمات یک معلم است.

گیمیفیکیشن در جایی موفق می­شود که وقتی دانش‌آموزان مشاهده می­گردند که سریع تر یاد می­گیرند و اطلاعات یادگرفته شده را نیز به سرعت به دیگران انتقال می­دهد. این مسئله باعث ایجاد یک افزایش در تعداد دانش آموزانی که نمرات بالاتری کسب می‌کنند، می­شود و نیز اختلاف میان پایین‌­ترین و بالاترین نمرات دانش‌آموزان را کاهش می­دهد. با این حال این به این معنا نیست که این روش همیشه کار می­کند.

موارد بسیاری وجود خواهد داشت که گیمیفیکیشن مناسب آنها نیست و دانش‌آموزان را به سمت درجه ضعیف تر در مشارکت و فعالیت سوق می­دهد. در نتیجه، یعنی دانش­آموزان در در خلال آن درس یا واحد به طور موفقیت آمیزی پیشرفت نخواهند داشت. به عنوان یک معلم، بخش عظیمی از شغل شما این است که کلاستان و دانش­آموزان را بشناسید و ابزار ضروری را هنگامی که قابل اجرا هستند، اجرا کنید. من نمی­گویم که شما باید از گیمیفیکیشن استفاده کنید، منظور من این است که آن را به برنامه ریزی تدریس­تان اضافه کنید و موفقیت یا شکست آن را در تدریس­تان، واحدها، خودتان و کلاستان اندازه­گیری کنید.

ملاحظات برای فعالیت‌­­ها و تمرین‌­های آموزشی

چنین سئوالی وجود ندارد که بازی ها به دلیل اثراتشان در عناصر شناختی، احساسی و اجتماعی، در کلاس درس می­‌توانند به دانش‌آموزان انگیزه دهند. با این حال، فایده گیمیفیکیشن در کلاس درس متکی به توانایی معلم در طراحی بازی برای جذابیت در هر کدام از این حوزه­ها، است. گیمیفیکیشن باید یک مفهوم ویژه برای همه بازی کنندگان در کلاس درس داشته باشد. مشارکت و فعال بودن، کلید است و دانش آموزان باید به منظور پیشرفت در خلال سفر آموزشی و یادگیری الهام بگیرند که در بازی تسلط یابند. مهمتر اینکه دانش آموزان نباید از شکست بترسند و از نکته آگاهی داشته باشند که همیشه یک شانس دوباره برای سعی و تلاش مجدد هست و اینکه این روش تجربه آموزشی آنها را افزایش و ارتقاء می­بخشد.

همه این موارد توسط یک روایت محکم و استوار امکان‌پذیر است که معلمین باید با در نظر گرفتن آن با گروه ویژه همکاران‌شان، آن را توسعه دهند. یک داستان، وظایف و تکالیف یادگیری را به هم ارتباط می­دهد تا یک دستاورد کلی را ایجاد کنند. این به احتمال زیاد چالش برانگیزترین بخش یک بازی سازی جذاب در ابزار آموزشی شماست، اما با تمام ایده‌­های خلاقانه تدریس، تمرین، تطبیق و وفق دادن و تکرار، باید در کنار روش‌­های کار شما باشد. یک معلم، به عنوان یک راهنما برای دانش‌آموزان است و باید پروفایل و مشخصات تمامی مشارکت کنندگان را لحاظ کند تا از یک تجربه مثبت بر روی تخته مطمئن شود.

گیمیفیکیشن یک مفهوم نسبتاً جدید است که در حال معرفی به مدارس، تجارت، گروه­های پژوهشی و بسیاری از دیگر سرمایه‌­گذاری­‌های غیر بازی در تمام دنیا می­باشد. این اجازه می­دهد که دستاوردها، افتخار کامل کردن وظایف و انگیزه را به اشتراک گذاشته و به منظور رشد و توسعه بیشتر رو به جلو حرکت کند. آن را در کلاس درستان امتحان کنید و اجازه بدید که ما هم درباره دیدگاه و طرز فکرتان بدانیم.

لازم به ذکر است فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش به همین جا محدود نشده و می توان فایده گیمیفیکیشن در کلاس درس را با لیستی بسیار طولانی ادامه داد. ما در این مقاله تلاش کردیم مهم ترین فوائد گیمیفیکیشن در کلاس و آموزش را با ذکر توضیحاتی مختصر برای شما شرح دهیم.

همچنین ببینید

چگونه گیمیفیکیشن به تقویت انگیزه دانش آموزان کمک می‌کند؟

چگونه گیمیفیکیشن به تقویت انگیزه دانش آموزان کمک می‌کند؟

با توجه به اینکه امروزه بخاطر مسائلی همچون کرونا، برودت هوا، آلودگی و … بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *