تعریف نقشه مفهومی چیست

تعریف نقشه مفهومی

تعریف نقشه مفهومی

تعریف نقشه مفهومی را می‌توان اطلاعاتی دانشت که با مثال‌های بصری نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، نمودار، گراف، جدول یا جدول زمانی نمونه‌هایی از این نوع ابزار هستند.

این ابزار برای کمک به دانش‌آموزان در تجسم ایده‌ها استفاده می‌شود و «تصویر بزرگی» از یک مفهوم را نشان می‌دهد.

این ابزار با ایجاد ارتباطات مهم به مغز افراد کمک می‌کند اطلاعات را تکه‌تکه کند. هنگامی که دانش‌آموزان نیاز به درک روابط بین موارد مختلف دارند، این ابزار بسیار مفید است.

در تعریف نقشه مفهومی اغلب از نمودار مفهومی هم استفاده می‌شود. معمولاً این ابزار شامل کادرها، دایره‌ها، خطوط و فلش‌ها جهت پیوند دادن کلمات و ایده‌ها می‌شود.

ازآنجایی‌که مغز یک فرد می‌تواند چیزها را سریع‌تر از پردازش کلمات تجسم کند، استفاده از این ابزار احتمال درک ایده‌های پیچیده و حفظ اطلاعات را افزایش می‌دهد.

بهتر است معلمان از این ابزار استفاده کنند تا بتوانند به دانش‌آموزان در درک موضوعات دشوار و به‌خاطر سپردن اطلاعات ضروری در محیط کلاس کمک کنند.

همچنین نقشه مفهومی به یک سازمان‌دهنده بصری اشاره دارد که می‌تواند درک دانش‌آموزان از یک مفهوم جدید را غنی کند.

این شبیه به طوفان فکری و نقشه‌برداری ذهنی است، زیرا دانش‌آموزان برای بیان مفاهیم یا ایده‌های ضروری به چالش کشیده می‌شود.

بااین‌حال، بر خلاف طوفان فکری و نقشه‌برداری ذهنی، در تعریف نقشه مفهومی چگونگی ارتباط این مؤلفه‌های ضروری با یکدیگر تعریف می‌شوند که در واقع این منجر به نقشه‌هایی می‌شود که ساختارمند و پیچیده هستند، اما اطلاعات بیشتری نیز دارند.

فرهنگ نامه آموزش و پرورش ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما تعریف متفاوتی از نقشه مفهومی دارید؟

تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *