تعریف مدیریت کلاس چیست

تعریف مدیریت کلاستعریف مدیریت کلاس

تعریف مدیریت کلاس درس را می‌توان اصطلاحی دانست که مربیان برای تشریح جزئیات فرایندها استفاده می‌کنند و تضمین می‌کند که درس‌ها به‌صورت منظم و بدون ایجاد اختلال از سوی کسانی که ممکن است ارائه محتوا را به خطر بیندازند، در کلاس برگزار می‌شوند.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که معلمین و دبیران، به خصوص تازه معلم‍‌ها و دانشجو معلم‍‌ها، در موضوع شغلی و کاری خود با آن مواجه هستند، مدیریت کلاس و تدریس است. لذا برای فهم بیشتر تعریف مدیریت کلاس لازم است تعاریف چند وجهی زیر را نیز اضافه نمود.

تعریف مدیریت‌کلاس را می‌توان فرایند جلوگیری از رفتار مخرب به‌صورت پیشگیرانه و نیز واکنش مؤثر به آن پس از وقوع را هم دانست.

مدیریت کلاس درس، هم در کلاس‌های آنلاین و هم در کلاس‌های حضوری ضروری است، زیرا از ارائه صحیح برنامه‌های درسی و توسعه بهترین شیوه‌های آموزشی را پشتیبانی می‌کند.

می‌توان تعریف مدیریت کلاس درس را به‌عنوان دستورالعمل‌ها و اقداماتی در نظر گرفت که مربیان برای حفظ یک محیط یادگیری موفق استفاده می‌کنند، بنابراین این نوع مدیریت تأثیر مثبتی بر دستیابی دانش‌آموزان به الزامات و اهداف یادگیری دارد.

در مجموع تعریف مدیریت کلاس را می توان اینگونه نیز ذکر کرد:

مدیریت کلاس به طیف گسترده ای از مهارت‌ها و تکنیک هایی اطلاق می شود که معلمان برای منظم ، متمرکز و متوجه نگه‌داشتن دانش‌آموزان روی کار و بهره‌وری تحصیلی در طول کلاس استفاده می کنند. هنگامی که راهبردهای مدیریت کلاس درس، به طور مؤثر اجرا می شوند، معلمان رفتارهایی را که مانع یادگیری فردی و گروهی از دانش آموزان می شود، به حداقل می رسانند، در حالی که رفتارهایی را که یادگیری را تسهیل یا تقویت می کنند، به حداکثر می رسانند.

به طور کلی، معلمان مؤثر تمایل دارند مهارت‌های مدیریتی قوی کلاس را از خود نشان دهند، در حالی که مشخصه معلم بی‌تجربه یا کم‌تأثیر، کلاس درس نامنظمی پر از دانش‌آموزانی است که، کار نمی‌کنند یا توجه نمی‌کنند.

چرا به مدیریت موثر کلاس نیاز دارید؟

صرف نظر از سبک تدریس شما، مدیریت کلاس درس یک مهارت حیاتی است که به اندازه دانش محتوای درسی شما، برای تدریس با کیفیت، مهم است. چرا اینطور است؟ به این دلیل که موفقیت معلم و دانش آموز در نهایت به فرهنگ کلاسی بستگی دارد که یادگیری را تشویق و حمایت می کند.

اگر کلاس شما خارج از کنترل باشد، مهم نیست که چقدر به موضوع خود علاقه دارید یا چقدر زمان به دانش آموزان خود اختصاص داده اید. مدیریت بد کلاس به این معنی است که یادگیری تأثیر منفی خواهد داشت و محیط های کلاس درس پر هرج و مرج نه تنها مانع یادگیری می شود که می تواند منجر به سطوح بالای استرس یا حتی فرسودگی شغلی در بین معلمان شود.

از سوی دیگر، مدیریت مؤثر کلاس درس، بر توانایی شما برای یک مربی خوب و لذت بردن از کارتان تأثیر مثبت می‌گذارد و نتایج آموزشی شما را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، تدریس خوب و مدیریت کلاس به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند.

هنگامی که استراتژی های مدیریت کلاس درس به خوبی اجرا شوند، می توانند در تمام زمینه های موضوعی و تمام سطوح رشدی کار کنند، تا یک محیط ایده آل برای رشد ایجاد کنند. آن‌ها می‌توانند خودتنظیمی دانش‌آموزان را ارتقا دهند، بروز بدرفتاری را کاهش دهند و بهره‌وری را افزایش دهند.

فرهنگ نامه آموزش و پرورش ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما نگاهی متفاوت به تعریف مدیریت کلاس دارید؟

تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *