تعریف طراحی برنامه درسی چیست

طراحی برنامه درسی

تعریف طراحی برنامه درسی

طراحی برنامه درسی، یک دوره برنامه‌ریزی است که در طی آن مربیان واحدهای آموزشی را برای دوره خود سازماندهی می‌کنند.

طراحی برنامه درسی شامل برنامه‌ریزی فعالیت‌ها، مطالعات، درس‌ها و ارزیابی‌هایی است که سبب دستیابی به اهداف آموزشی می‌شوند.

طراحی برنامه درسی را می‌توان به سه شکل تقسیم کرد:

  1. موضوع محور
  2. طراحی دانش‌آموز محور
  3. طراحی مسئله‌محور

طراحی موضوع محور بر یک رشته خاص تمرکز دارد درحالی‌که طراحی دانش‌آموز محور بر علایق و اهداف خود دانش‌آموزان تمرکز دارد. طراحی مسئله‌محور بر مسائل خاص و چگونگی دستیابی به راه‌حل‌ها تمرکز دارد.

ترسیم برنامه درسی تکنیکی است که متشکل از فرایند فهرست‌سازی از کل برنامه درسی است. این امر مستلزم ایجاد نموداری است که موارد اضافی موجود در برنامه درسی و همچنین شکاف‌های تحصیلی را نشان می‌دهد.

با شناسایی این موضوعات، فرایند ترسیم برنامه درسی می‌تواند اثربخشی و انسجام دوره را بهبود بخشد. برنامه‌ریزی باید شامل تمام تکنیک‌ها و مواد آموزشی باشد که مدرس در دوره تدریس می‌کند.

ترسیم برنامه درسی به روشی اشاره دارد که مدرسان محتوای یک دوره را با مطالبی که دانش‌آموزان باید بیاموزند هماهنگ می‌کنند.

در حالت ایده‌آل، یک برنامه درسی منسجم سازماندهی شده و بدون تکرار خواهد بود. یک برنامه درسی خوب باید یادگیری موضوع را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کند و از هرگونه شکاف تحصیلی جلوگیری کند.

با ترسیم برنامه درسی، مربیان می‌توانند مطمئن شوند که کلاس آنها انتظارات مدرسه را برای آن سطح و موضوع درسی برآورده می‌کند.

درحالی‌که قبلاً فرایند ترسیم روی کاغذ انجام می‌شد، اکنون برنامه‌های نرم‌افزاری، برنامه‌ها و صفحات گسترده‌ای وجود دارد که مربیان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

فرهنگ نامه آموزش و پرورش ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما تعریف متفاوتی از طراحی برنامه درسی دارید؟

تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *