تعریف طبقه بندی بلوم چیست

تعریف طبقه بندی بلوم

تعریف طبقه بندی بلوم

در تعریف طبقه بندی بلوم این نوع از طبقه را می‌توان یک نظم سلسله مراتبی از مهارت‌های شناختی دانست که می‌تواند به معلمان و دانش‌آموزان در کلاس کمک کند.

این روش در سال 1956 توسط بنجامین بلوم معرفی شد و چارچوبی را برای طبقه‌بندی اهداف آموزشی ایجاد کرد.

طبق تعریف طبقه بندی بلوم  این طبقه‌بندی برای ایجاد ارزیابی، برنامه ریزی دروس، ارزیابی پیچیدگی تکالیف، توسعه دوره‌های آنلاین و برنامه ریزی یادگیری مبتنی بر پروژه استفاده می‌شود.

در تعریف طبقه بندی بلوم این طبقه‌بندی به شش سطح از مهارت‌های تفکر مرتبه بالاتر که می‌تواند از طریق فعالیت‌های آموزشی انجام شود، اشاره دارد.

سطح اول «به‌خاطر سپاری» است و می‌توان آن را با حفظ یک شعر تمرین کرد. «درک» زمانی صورت می‌گیرد که دانش‌آموزان طرح یک داستان را به طور خلاصه بیان می‌کنند.

مثلاً دانش‌آموزان می‌توانند از دامنه «کاربرد» برای انتخاب طرحی برای رسیدن به هدف استفاده کنند، درحالی‌که «تحلیل» به شناسایی مؤلفه‌های دموکراسی اشاره دارد.

دانش‌آموزان ممکن است با قضاوت بر اساس یک موضوع اخلاقی «ارزیابی» خود را بیان کنند، درحالی‌که می‌توانند با نوشتن یک مقاله بر اساس یک موضوع معین، چیزی «ایجاد کنند».

فرهنگ نامه آموزش و پرورش ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما تعریف متفاوتی از طبقه بندی بلوم دارید؟

تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *