تعریف اهداف یادگیری چیست

تعریف اهداف یادگیریتعریف اهداف یادگیری

تعریف اهداف یادگیری را می‌توان به این صورت دانست که: به مربیان و دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا بر آنچه می‌آموزند تمرکز کنند.

هنگامی که اهداف یادگیری واضح باشند، مربیان تصمیمات دانش‌آموزان را در رابطه‌با جایی که باید روی موضوع یادگیری متمرکز شوند هدایت می‌کنند و نشان می‌دهند که آنها در انجام یک وظیفه معین چه کاری باید انجام دهند.

اهداف یادگیری تضمین می‌کند که مهم‌ترین موضوعات ارزیابی می‌شوند و دوره‌ها به بهترین حالت ممکن برای رسیدن به اهداف دانش‌آموزان طراحی می‌شوند.

اهداف یادگیری خوب، مشخص بوده و قابل‌اندازه‌گیری هستند و بر توانایی‌های دانش‌آموزان متمرکز هستند.

سه نوع هدف یادگیری وجود دارد:

1.اهداف کوچک در سطح فعالیت به یک مهارت یا دانش خاص مربوط به بخش کوچکی از دوره می‌پردازند.

2.اهداف سطح متوسط، واحد یا موضوعی بر توسعه مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا دانش عمومی‌تر مرتبط با موضوع مرتبط با دوره تمرکز می‌کنند. این اهداف نسبتاً خاص خواهند بود و با موارد متوسط ​​​​مثل مجموعه‌ایی از موضوعات یا فعالیت‌ها اندازه گیری می‌شوند.

3.اهداف بزرگ‌تر در سطح دوره به موفقیت کلی دانش‌آموز در طول دوره می‌نگرند. اهداف در سطح دوره گسترده‌تر هستند و با موارد در مقیاس بزرگ مانند امتحانات نهایی یا مقالات اندازه‌گیری می‌شوند.

مزایای داشتن اهداف یادگیری در آموزش.

فرهنگ نامه آموزش و پرورش ابزار کلاس  سعی دارد با ارائه تعاریف لغات مهم در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم گامی ساده امّا اساسی در ایجاد فرهنگ معلّمی بردارد و ابزار محتوایی مناسبی برای معلّمین عزیز ایران باشد.

آیا شما نظر متفاوتی درباره تعریف اهداف یادگیری دارید؟
تعریف خودتونو در نظرات برای ما بنویسید!!!

همچنین ببینید

آموزش متمایز

تعریف آموزش متمایز چیست

تعریف آموزش متمایز آموزش متمایز شیوه ای از آموزش است که نیازهای فردی دانش آموزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *