10 کار که باید در روز اول مدرسه معلم های موفق انجام می‌دهند

تابستان رفت. کجا رفت؟ انگار همین دیروز بود که داشتید کلاستان را جمع می کردید یا امتحان آخر، یا سنجش نهایی دانش آموزان را به خانواده‌شان ارائه می‌کردید، دوباره اما در روز اول مدرسه معلم کلاس درستان هستید. الان تقریبا روز اول مهرماه و مدرسه است. وقت آن است که بسته بندی وسایل و ابزار کلاس را باز کنید، طرح درس‌های خود را تهیه کنید و یک سال تحصیلی جدید را شروع کنید! خوب، بیایید مطمئن شویم که آن را درست شروع کرده اید…..

درست در روز اول مدرسه معلم ها باید کارهای بسیار مهمی را انجام دهند. کارهایی که شاید در نگاه اول، کم اهمیت، اما ما به شما اطمینان می‎دهیم اگر معلمی به این موارد اهمیت ندهد معلم موفقی در سال تحصیلی نخواهد بود. معلم در روز اول مدرسه اینگونه موفق می‌شود:

کارهای روز اول مدرسه معلم

اهمیت روز اول مدرسه در موفقیت معلم

شاید بتوان دلیل اصلی اهمیت روز اول مدرسه را، برداشت اولیه (first impression) دانش آموز از معلم خود است. اینکه دانش‌آموز، معلم خود یعنی شمارا، انسانی خون‎‌گرم، دلسوز و مهربان بیابد یا انسانی استوار، مهربان و سخت‌کوش و یا حتی معلمی که فقط یک سال قرار است با او بگذارند و فراموشش کند. معلم در روز اول مدرسه باید بگونه‌ای رفتار کند که محدوده‌های دلسوزی، مهربانی و اهمیت داشتن دانش آموزان برای معلم به خوبی مشخص شود.

برای مثال اینکه دانش آموز در طول سال تحصیلی براحتی بتواند مشکلات درسی و غیردرسی را با شما مطرح کند نسبت زیادی از اولین برداشت او از شما دارد.

مهم ترین کارهای روز اول مدرسه معلم:

حالا کارهایی که در روز اول مدرسه معلم های موفق باید انجام دهد را برای شما ذکر می‌کنیم:

1-پیشوازی صمیمانه درب کلاس

دیده شدن درب کلاس در مقایسه با نشستن در دفتر مدرسه، خوش و بش با معلمانی که شماره تماس آن‌هارا دارید و احتمالا زمان دیگری گذارندن با آن‌ها براحتی برای شما قابل تعویض است. در پیشوازی روز اول مدرسه از دانش‌آموزان نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • داشتن یک لبخند مهربانانه
 • سلام گرم و صمیمانه و همراهی
 • کمک به دانش آموز برای پیدا کردن جای نشستن

2- فورا و تمام وقت در اختیار دانش‌آموزان

هنگامی که دانش آموزان وارد کلاس می شوند – حتما در روز اول مدرسه – باید کاری برای آنها وجود داشته باشد. این نظم داشتن را برای کل سال تعیین می کند. آنها باید درک کنند که در کلاس درس شما، تجربه‌ها به شکل مداوم و دائمی در حال جریان هستند و یادگیری یک فرایند در جریان است.

اکنون، بدیهی است که روز اول مهر است، بنابراین ممکن است با خود فکر کنید: ” روز اول مهر که وارد کلاس می شوند، چه کاری باید انجام دهند؟”

چرا یک پرسشنامه، مانند فهرست علایق ، برای آشنایی بیشتر با آنها، یا داشتن لیست فعالیت‌های همراه کننده و صمیمی کننده‌ها(یخ‌شکن‌ها) یا یک بازی دورهمی جمعی و یا حتی در نهایت نوشتن انشاء در مورد تابستان خود نیست؟ حتما انشاء در مورد تابستان را با یک موضوع جذاب ترکیب کنید تا از انشاهای خسته کننده دور شود. برای مثال از آن‌ها در مورد تجربه‌های جذاب تابستانه‌شان بپرسید.

مطمئن شوید که در روز اول کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. شاید در روز اول بیش از حد برنامه ریزی کنید بهتر باشد زیرا نمی دانید دانش‌‌آموزان چگونه فعالیت می کند – لاک پشت  هستند یا خرگوش؟ شما نمی خواهید در چند ساعت مانده به پایان زمان روز اول مدرسه معلم ناآماده و بدون برنامه ای باشید. اگر خود را معلمی ناآماده نشان دهید، به بحران مدیریت در کلاس در آینده خواهید خورد.

3- معرفی همه دانش‌آموزان

با استفاده از بازی‌ها، فعالیت‌ها و مواردی از این قبیل، کاری کنید همه دانش‌آموزان یکدیگر را معرفی و دانش‌آموزان همگی یکدیگر را بشناسند. بازی های زیادی هستند که به شما در این زمینه به شما کمک می‌کنند تا در فضایی جذاب و صمیمانه این کار را انجام دهید. این فعالیت‌ها می‌تواند بازی اسم من اسم او، بازی معرفی در ابتدای کلاس یا دیگر بازی‌های بازی آموزی ، در روز اول مدرسه معلم را در ارتباط صمیمانه و شناخت سریع تر دانش آموز یاری کند.

صحبت دوستان دانش اموزان در روز اول مدرسه با معلمشان

معلم در روز اول مدرسه در حال گفتگوی صمیمانه با دانش آموزان

4- جامعه سازی با رهبری معلم

داشتن جمعی که مانند خانواده در مسائل مختلف کنار یکدیگر همراه باشند، جامعه یا خانواده‌ای با راهبری معلم که دلسوزی، همراهی و صمیمانه در طول سال به شما در پیشبرد اهداف آموزشی خود کمک می‌کند.

5- فرایندهای تدریس

در روز یا روزهای اول مدرسه، حتما در  زمان آن رخداد، فرایندها و روش‌های تدریس خود را آموزش دهید. شاید بگویید عجله ای نیست امّا اگر دانش‌آموزان بعد از گذشت یک تا دو هفته اگر نظم لازم را در فرایند تدریس شما نبینند و به تاخیر بیاندازید، در طول سال کلاس بدون نظمی را تجربه خواهید کرد. مثلا در هنگام آغاز کلاس درس، در مورد فرایند شروع کلاس، در زمان زنگ تفریح اول و دیگر نقاط زمانی کلاس، حتما شرایط کلاس و فرایندهای کلاس در آن زمان را مطرح کنید و برای دانش‌آموزان فرایندهای مربوط را توضیح دهید و تشریح کنید.

6- تور کلاس‌گردی و مدرسه‌گردی

به بچه های کلاستان نشان دهید که همه وسایل کلاس کجا هستند و به آنها کمک کنید تا بدانند چه مناطق و صندلی‌هایی برای آنها مناسب است و چه اجزایی در کلاس وجود دارد و کارایی هریک آن‌ها چیست.

تور کلاس گردی و مدرسه گردی در روز اول مدرسه توسط معلم

تور کلاس گردی و مدرسه گردی از کارهای روز اول مدرسه معلم

آنها را به اطراف مدرسه ببرید و به آنها نشان دهید که سرویس‌های بهداشتی، سالن ورزش، فروشگاه یا اتاق بهداشت، و غیره کجا هستند. قوانین آزمایشگاه علمی، سالن کامپیوتر و روش های صرف ناهار را به آنها آموزش دهید.

اگر درس مطالعات اجتماعی شما شامل یادگیری در مورد نقشه ها می شود، این زمان خوبی برای ایجاد پایه ای برای نقشه های کلاس درس و مدرسه است. از تخته‌های آویزان روی دیوار برای نمایش نقشه‌ها می‌توانید استفاده کنید.

7- قوانین، روتین‌ها و خط مشی‌های کلاس

مهم ترین کارهای روز اول مدرسه معلم ها را می توان فهرست قوانین، روتین‌ها و خط مشی‌های کلاس درس تعیین کرد. برخی از این موراد که به ایجاد فرایندهای منظم برای داشتن محیطی آرام برای تدریس کمک می‌کند را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • فهرستی از قوانین و پیامدها ایجاد کنید و آنها را برای خانواده‌ها ارسال کنید و برای دانش‌آموزان در کلاس درس بنویسید.
 • چند سیگنال را برای جلب توجه دانش آموزان تعیین کنید. سیگنال‌هایی شبیه سریع دست زدن برای جلب توجه، کلمات خاص و جادویی قبل از اخطار تنبیهی و از این قبیل موراد …
 • یک روال برای حضور، ناهار، استراحت دستشویی، راه رفتن در راهرو و غیره ایجاد کنید.
 • یک خط مشی تکالیف ایجاد کنید و آن را برای خانواده ارسال کنید.
 • سیستمی ایجاد کنید تا دانش آموزان برای انجام تکالیف، تکالیف کلاسی و غیره دنبال کنند.
 • یک روال برای زمان غیبت دانش آموزان در کلاس تعیین کنید و مشخص کنید چه فعالیت‌های برای عقب نماندن از درس باید توسط دانش‌آموز و خانواده‌اش انجام شود.
 • تعیین مسئولیت ها و وظایف دانش آموزان (مشاغل کلاس و غیره).

8- تکنولوژی‌های کلاس درس

اگر معلم در روز اول مدرسه دریاید که کلاس جدید از نظر فناوری چه چیزی دارد، خواه یک تخته هوشمند، تبلت یا رایانه رومیزی باشد یا ویدئو پروژکتور بسیار برای وفق پیدا کردن با تجهیزات آن موفق تر خواهد بود. سپس، می‌توانید بهترین شیوه‌ها و ایده‌های ساده را بیاموزید تا به دانش‌آموزان در یادگیری نحوه استفاده از آنها کمک کنید. همچنین ایده خوبی است که یک صفحه وب کلاس یا صفحه رسانه اجتماعی ایجاد کنید که دانش آموزان و والدین بتوانند اطلاعات مهمی مانند تکالیف خانه و اطلاعات تماس شما را پیدا کنند.

پیشنهاد ابزارکلاس:

با استفاده از سایت زیلینک شما می‌توانید یک صفحه اینترنتی ایجاد کنید که در آن چندین موضوع را پوشش دهید. این کار به معلم کمک می‌کند با دادن یک پیامک ساده با لینک زیلینک، راه‌های ارتباطی مختلف خود، سوالات متداول برای کلاسش، صفحات اجتماعی کلاس درس و … را به راحتی برای خانواده دانش آموزان ارائه دهد.

زیلینک

استفاده از زیلینک برای ایجاد دسترسی آسان توسط معلم در روز اول مدرسه

9- تزئین کلاس درس

دیگر کارهای معلم در روز اول مدرسه، تزئین کلاس درس است. تزئین کلاس درس به حوزه محتوایی یا سطح کلاس شما بستگی دارد. برخی از مدیران می‌خواهند استانداردهای آموزشی خاصی روی دیوارهای کلاس شما برجسته شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است اختیار کامل آن را به معلمان بسپارند. به یاد داشته باشید که لازم نیست همه چیز را در روز اول قرار دهید. الصاق برنامه کلاس و/یا تقویم مفید در روز اول مدرسه معلم را لحظات زیادی از کلاس از سوالات دانش‌آموزان و والدین رها می‌سازد.

تابلوهای اعلانات باید با کاغذ پوشانده شوند، همچنین سایر قسمت های اتاق که قصد دارید وسایل را در آنجا آویزان کنید نیز باید پوشانده شوند. انجام این کار در حال حاضر قبل از شروع سال تحصیلی بسیار ساده تر است. افزودن تاریخ تولد دانش‌آموزان، افزودن برنامه‌ها و جشن‌های بزرگ کلاس و مدرسه و … در یک تقویم اولیه کلاس درس روشی دعوت کننده برای دانش آموزان است تا با اتاقی که در سال تحصیلی در آن حضور خواهند داشت ارتباط برقرار کنند و منتظر ایام مختلف در کلاس درس باشند.

در نهایت، برچسب زدن را در برنامه اضافه کنید! هنگامی که فهرست دانش‌آموزان یا فهرست کلاس‌های خود را تهیه کردید، مشخص کنید چه چیزی به برچسب‌هایی با نام دانش‌آموز نیاز دارد. ممکن است لازم باشد پوشه‌ها، پلاک‌های نام میز، نوت‌بوک‌ها، کمدهایی که برخی مدارس برای دانش‌آموزان تهیه می‌کنند، کشوها، سطل‌های لوازم، کتاب‌های کار مصرفی، قفسه‌ها یا جاهای کوچک را برچسب بزنید.

تزئین کلاس درس در روز اول مدرسه

روز اول مدرسه معلم و کلاس پس از تزئین آن

تایپ کردن نام دانش‌آموز یا محل قراردادن هر چیز در محل خاص بر روی برچسب آدرس و چاپ یک یا دو برگه برای هر دانش‌آموز، زمان معلم در روز اول کلاس درس باعث صرفه‌جویی در وقت او می‌شود. همچنین به آسان‌تر کردن انتقال دانش‌‌آموزان در کلاس کمک کرده است.

10- روز اول مدرسه و یک روز به یادماندنی

به یاد داشته باشید در روز اول مدرسه معلم چگونه می‌تواند مسیر زندگی دانش‌آموز یا حداقل یک روز فراموش نشدنی را رقم بزند. برای همین بعد از چک کردن لیست اموری که باید انجام دهید، برنامه های تفریحی و تدریس درس روز اول مدرسه خود را بنویسید و برای چند روز آینده نیز برنامه ریزی کنید! بسته به انتظارات مدرسه‌تان، ممکن است این زمان را صرف کمک به دانش‌آموزان در سازماندهی وسایل خود کنید، در حالی که رویه‌ها و انتظارات کلاس خود را نیز انجام می‌دهید. با انجام بازی‌هایی در راستای به یادماندنی شدن روز اول مدرسه برای دانش آموزان، یک روز به یادماندنی برای خود و آن‌ها رقم بزنید.

نتیجه گیری: در این محتوا تلاش کردیم لیستی از کارهای روز اول مدرسه معلم را ذکر کنیم تا آمادگی شما در روز اول را بیشتر کنیم. ممکن است موارد مهم دیگری نیز وجود داشته باشند که از نگاه ما مخفی مانده باشد. شما می توانید با انتشار نظرات خودتان در زیر این محتوا به کامل شدن این لیست کمک کنید.

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

همانند بسیاری از الگوهای یادگیری با ظهور خود، نگرانی هایی برای فعالین حوزه آموزش و …

2 نظر

 1. ابوالقاسم کریمی

  سلام, این موضوع بایستی در شهریور ماه به اطلاع معلمان برسد!!! که برنامه ریزی للزم را داشته باشند،
  با این وجود خوب بود

  • سلام جناب کریمی بزرگوار. بله . این محتوا در ایام آغاز سال تحصیلی منتشر شد.
   متشکر از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *