استفاده از ایموجی در کلاس درس

ایموجی در کلاس – 8 ایده ایموجی‌ها در آموزش

از زمان ایجاد ایموجی‌ها در ژاپن تا به امروز ، این شکلک‌ها به یک جنبه فراگیر از ارتباطات دیجیتال در سراسر جهان تبدیل شدند. در واقع امروزه فردی نیست که به ایموجی ها علاقه نداشته باشد. در این بین آیا دانش آموزان شما عاشق استفاده از ایموجی در کلاس شما هستند؟

اگرچه ایموجی ها و شکلک‌ها ممکن است در ظاهر احمقانه به نظر برسند، اما قطعا می‌توانند در ایجاد تعامل بیشتر با دانش آموز تاثیرگذار باشند. چرا از ایموجی در کلاس درس و در تدریس خود استفاده نمی کنید؟

در اینجا ایده‌هایی وجود دارد که فراتر از روش‌های رایج استفاده از ایموجی‌ها (در پیام‌های متنی، نظرات، و پست‌های رسانه‌های اجتماعی) هستند و به ایده ها و کارهایی متصل می‌شوند که ممکن است قبلاً در کلاس درس خود از آنها استفاده می‌کردید.

استفاده از ایموجی در کلاس درس

در حالی که برخی از مربیان استفاده از ایموجی در کلاس درس را منحرف کننده یا مضر می دانند، اما می توان از آنها برای کمک به دانش آموزان برای ارتباط با احساسات خود، بهبود ارتباطات و درک عمیق تر استفاده کرد. در اینجا نگاهی به مزایای استفاده از ایموجی در کلاس درس، به علاوه نحوه استفاده از آنها در برنامه های درسی آورده شده است.

گلوله ها در لیست

اگر در کلاس خود نمودارهای لیستی دارید و از آن‌ها استفاده می کنید ، به جای استفاد از نقاط تو پر و گلوله ها از ایموجی ها استفاده کنید. به عنوان مثال، ایموجی ها را پرینت بگیرید که روی تخته کلاس استفاده کنید(آنها را بزرگتر کنید) یا ایموجی ها را روی کاغذ نمودار خود با مداد و خودکار بکشید.

کاربرد ایجومی در آموزش و نشانه گذاری
استفاده از ایموجی‌ها برای بیان برنامه کلاس

بلیط خروج از کلاس آنلاین

در کلاس درس آنلاین خود از دانش آموزان بخواهید که از ایموجی ها (شکلک‌ها) برای توضیح مقدار یادگیری خود از کلاس استفاده کنند.

اگرچه ممکن است استفاده دانش‌آموزان از ایموجی و تصاویر به جای کلمات برای نشان دادن مقدار یادگیری، غیرمنطقی و بی ارزش به نظر برسد، اما نتیجه مطمئنا نمی‌تواند دور از واقعیت باشد.

سعی کنید مثلا از دانش آموزان به عنوان پاسخ و اجازه خروج از کلاس موارد زیر را بخواهید:

  • مفهوم فتوسنتز
  • تأثیرات جنگ
  • حال و هوای ایجاد شده در شعر فردوسی
  • ….

فقط با استفاده از ایموجی توضیح دهید تا اجازه خروج از گروه درسی را داشته باشید.

به اشتراک گذاری احساسات

راه دیگر استفاده از ایموجی در کلاس درس این است که از دانش آموزان بخواهید ایموجی را انتخاب کنند که احساسات آنها در آن لحظه را نشان دهد.

به عنوان مثال، هر روز مجموعه‌ای از ایموجی‌ها را به دانش‌آموزان بدهید تا از بین آن‌ها انتخاب کنند، و به آن‌ها فرصتی بدهید تا احساسات خود را بیان یا بنویسند.

کاربرد ایموجی در کلاس درس آنلاین و آفلاین برای بیان احساسات

یا می توانید در کلاس درس آنلاین به دانش آموزان بگوییداحساسات خود از یک اتفاق، شروع کلاس درس و احساسشان نسبت به یک موضوع را با ایموجی بیان کنند. بسته به نرم افزاری که برای برگزاری کلاس آنلاین استفاده می کنید می توانید از امکانات آن نرم افزار نیز استفاده کنید.

همچنین شما می توانید برای استفاده از ایموجی در کلاس درس خود، آن‌ها چاپ کنید یا از فروشگاه‌ها به صورت برچسب خرید نمایید.

امتیاز دادن به یک تجربه کلاسی

 همانطور که ممکن است به یک تجربه خرید آنلاین در سایت دیجی کالا یا یک سرویس اسنپ و … امتیاز پنج ستاره بدهیم، دانش‌آموزان نیز می‌توانند با استفاده از ایموجی‌ها در کلاس درس به تجربیات خود امتیاز دهند.

این ایموجی می‌تواند مانند خرید: ستاره‌ای یا شکلک شعله آتش باشد یا ایموجی باشد که مورد علاقه دانش آموز است، آنها می‌توانند میزان لذت بردنشان از کلاس انشاء و انشاء دیگران ، نتیجه یک آزمایش علمی، یک سفر علمی یا هر تجربه دیگری را با ایموجی ها و شکلک ها ارزیابی کنند.

یکی مهم ترین ابزارها در کلاس درس استفاده از وسایل کلاسی برای نمره دادن به تجربه یادگیری و تجربیات مختلف با استفاده از ایموجی در کلاس درس به شمار می رود. اگر ایموجی ندارید ویدئوی پایین رو ببینید و در یک کلاس هنر با دانش آموزان بسازید.

برای دانلود این ویدئو از کانال آپارات ابزار کلاس اقدام کنید.

 

بازخورد همسالان

دانش‌آموزان را تشویق کنید که یک یا دو ایموجی در کلاس آنلاین یا با شکلک کشیدن در کلاس درس به هر نظر یا اتفاقی که توسط همکلاسی‌های خود انجام می شود، بدهند. آن‌ها می‌توانند از یک صفحه‌کلید ایموجی در دستگاه تلفن خود یا یک ابزار آنلاین، یا نقاشی روی یک برگه برای اضافه کردن نظر استفاده کنند.

سازماندهی و گروه بندی

دانش آموزان می توانند کار خود را با استفاده از شکلک ها نیز سازماندهی کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند در حین انجام تحقیق، ایموجی ها را به عنوان بخشی از سرفصل های دسته های مختلف اطلاعات قرار دهند، یا می توانند برای دسترسی سریع، از ایموجی ها در کنار نظرات خود در حاشیه متنی که می خوانند استفاده کنند.

بازگویی داستان یا ضرب المثل

دانش‌آموزان می‌توانند داستان‌ها، ضرب المثل ها یا گزیده‌های کوتاهی از متن را با استفاده از ایموجی‌ها در کلاس درس به عنوان بخشی از بازگویی خود بازگو کنند. به طور مثال از آنها بخواهید یک ایموجی را انتخاب کنند که با هر دنباله داستان مطابقت داشته باشد.

ایموجی در کلاس برای بیان ضرب المثل
شتر دیدی ندیدی

اگر آن‌ها با شکلک‌ها و ایموجی هایی که به داستان‌ها اضافه می‌شوند، ارتباط برقرار کنند شما میتوانید بازی حدس ضرب المثل یا داستان با استفاده از ایموجی هارا اجرا کنید برای مثال به ضرب المثل شتر دیدی ندیدی توجه کنید که در تصویر زیر با استفاده از ایموجی ها طراحی شده است.

حاشیه نویسی یک متن یا سوال

دانش آموزان شما می توانند با استفاده از ایموجی در کلاس درس به حاشیه نویسی کتاب و توضیح قسمت های مختلف متن برای خودشان بپردازند.

فقط کافیست به دانش آموزان بگویید که از چه ایموجی هایی برای بیان این که سختی یا آسانی متن، نیاز به دوباره خواندن دارد یا متوجه نشده‌اند که متن چه توضیحی دارد استفاده کنند.

در کنار این روش شما می توانید با استفاده از ایموجی در کلاس درس، نظرسنجی سوالات امتحان تان را انجام دهید تا ارزیابی کنید دانش آموز چه سوالاتی برایش سخت بوده و چه بخشی از درس را به خوبی یاد نگرفته و به یک ارزیابی دقیق از آزمون خود برسید تا تمرکز آموزشی خود را با دقت بیشتری انجام دهید.

همچنین ببینید

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

اشتباهات رایج در مورد کلاس معکوس

همانند بسیاری از الگوهای یادگیری با ظهور خود، نگرانی هایی برای فعالین حوزه آموزش و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *