چندین روش خلاقانه و سرگرم کننده برای آرام کردن کلاس

10 روش خلاقانه و سرگرم کننده برای آرام کردن کلاس

به احتمال زیاد تا به حال با این مشکل روبرو شدین که در بعضی مواقع برای آموزش هر چه از دانش‌آموزان خواستین حرف نزنن یا بهشون گفتین که به سکوت احتیاج دارین، آن‌ها باز هم کار خودشان را کردند. راه های بسیاری برای آرام کردن کلاس دانش‌آموزان سر کلاس وجود دارد که به صورت خلاقانه، سرگرم کننده و محترمانه دانش‌‍آموزان را به سکوت دعوت می‌کنند که به 10 تا از آن‌ها در این مقاله می‌پردازیم.

1- آواز یا شعر خواندن

برای دانش‌آموزان کوچک استفاده از چیزهای کوچک مانند انگشت‌های دست و همراه با آن آواز خواندن خیلی خوب جواب می‌دهد . می‌تواند آن‌ها را آرامش دعوت کند.

2- پخش آهنگ

اگر از اینه سر کلاس آواز بخوانید راحت نیستید، سعی کنید یه موسیقی را در کامپیوتر یا پخش کننده سی دی خود پخش کنید. می‌توانید از آهنگ‌های کودکانه، موسیقی‌ های محبوب، آهنگ‌های کلاسیک یا هر چیزی که می‌دانید متناسب با سن دانش‌آموزان  هست و آن‌ها از شنیدنش لذت می‌برن استفاده کنید. شما می‌توانید یک آهنگ را روزانه به مدت چندین هفته استفاده کنید و به دانش‌آموزان بیاموزید که وقتی موسیقی تمام می شود، آموزش شروع می‌شود.

3- از یک صدای خاص استفاده کنید

شما می‌توانید از یک زنگ با صدای ممتد استفاده کنید. مثلا به دانش‌آموزان‌تان بگویید که به آرامی به صدای زنگ گوش دهند و وقتی صدای زنگ قطع شد دست‌های خود را بالا ببرند. این کار شبیه یک بازی ست: «دانش‌آموزان برای شنیدن زنگ تلاش می‌کنند به این دلیل که هیچ‌کس نمی‌خواهد اولین کسی باشد که دست خود را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: 10 کار که باید در روز اول مدرسه معلم های موفق انجام می‌دهند

بعد از گذشت چندثانیه متوجه می‌شوید که کلاس به قدری آرام شده است که اگر سنجاقی روی زمین بیفتد شما صدای آن را می‌شنوید. از اینکه در کلاس از چه صدایی آستفاده کنید به شخص شما برمیگردد و حتی بهتر است از دانش‌آموزهایتان کمک بگیرید و صداهایی که آن‌ها انتخاب می‌کنند و مورد پسندشان هست را پخش کنید.

4- دست زدن با ریتم

شما می‌توانید نزدیک چند دانش‌آموز بروید و با صدایی آرام  از آن‌ها بخواهید که اگر می‌توانن صدای شما را بشنون، دو بار دست بزنن و تعداد کمی از دانش‌آموزان دست خواهند زد. سپس، دوباره آن را تکرار کنید. اکنون، دانش آموزان بیشتری ساکت می‌شوند و گوش می دهند. با آرامش این کار را تکرار کنید تا زمانی که توجه کل کلاس را جلب کنید به طور معمول این کاریک کلاس درس را در عرض 20 ثانیه آرام می کند.

5- بچه ها را به حرکت کردن تشویق کنید

تماس‌ها و پاسخ‌هایی که شامل نوعی حرکت فیزیکی هستند، می‌توانند تاثیر ‌ویژه‌ای داشته باشند. به عنوان مثال از بچه‌ها بخواهین هر چیزی که تو دستشون هست را روی زمین پرت کنند و همگی سکوت کرده و توی چشمهای شما نگاه کنند و در آخر همه با هم دست بزنید. یا به آن‌ها بگویید هر وقت صدای شما را شنیدن دستشون را رو سرشون بذارن و با تغییر جهت شما آن‌ها هم حرکت کنند.

6- شمارش معکوس

به عنوان مثال به دانش‌آموزانتان بگویید قصد دارید از 10 تا صفر بشمارید و از آن‌ها انتظار دارید وقتی به شماره صفر رسیدین کاملا آرام باشن و خودشون را برای فعالیت بعدی آماده کنند. وقتی شمارش تمام شد طبق صحبتی که کردین به فعالیت بعدی بپردازین. اگه به حرفی که می‌زنید پایبند باشید به بچه‌ها می‌آموزید شما به هر حال به کاری که می‌خواهید انجام دهید مصمم هستید و آن‌ها  خودشان را با شما همگام کنند.

7- یک علامت دستی درست کنید

به عنوان مثال در اولین روزای سال تحصیلی می‌توانید به دانش‌آموزان بگویید وقتی دستتان را بالا می‌برید و شروع می‌کنید کم کم انگشتان دستتان را میبندین وقتی به انگشت کوچک دستتان رسیدین باید همه سکوت کنند تا درس شروع شود پس از چند روز دیگر نیاز نیست آن را تکرار کنید فقط دست خود را بالا بگیرید و و انگشتان خود را جمع کنید.

8- از زبان اشاره استفاده کنید

به دانش آموزان علائم مربوط به سکوت، ایستادن، نشستن، صف کشیدن و سایر جهات اساسی را با زبان اشاره آموزش دهید. نشان دادن علامت‌های گفته شده در طول روز بسیار ملایم‌تر (و کمتر خسته‌کننده‌تر) از تکرار کردن خود آن‌ها است! هنگامی که می خواهید بچه ها ساکت باشند، به سادگی علامت سکوت را نشان دهید و از دانش آموزان بخواهید آن را تقلید کنند.

9- باد کردن صورت

اگر دانش‌آموزان شما کم سن هستند می‌توانید از ترفندهای بامزه‌ی دیگری هم برای آرام کردن آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی قصد دارید کلاس را برای مدتی ترک کنید به بچه ها بگویید که خیال کنند یه بادکنک هستن و خودتان با باد کردن صورت آن‌ها را تشویق کنید صورتشان را باد کنند و با آن‌ها ارتباط چشمی برقرار کنید و به آن‌ها نشان دهید که خیلی بامزه شدند. در این صورت سکوت برقرار می‌شود.

10- از اموزش استفاده کنید

به عنوان مثال از بچه‌ها بخواهین دستانشان را بالا بگیرند و چیزی که شما می‌خواهین را با انگشتان دست نشان دهند. مثلا از آن‎‌ها بخواهین ضریب عدد 6 را نشان دهند در این حالت آن‌ها باید 6 انگشت  خود را به شما نشان دهند.

اگر به دنبال روش‌های دیگر هستید می‌توانید به این سایت سر بزنید تا با روش‌های خلاقانه بیشتری برای تشویق دانش‌آموزان به سکوت آشنا شوید.

تغییر دادن تکنیک

سعی کنید تکنیک‌های که برای آرام کردن بچه‌ها به کار میبرین هر چندوقت یک بار تغییر دهید تا برا بچه‌ها جذابیت بیشتری داشته باشه و باعث تشویق آن‌ها به قبول در خواست شما باشد.

همچنین ببینید

الگوی یادگیری معکوس

یادگیری معکوس و کلاس معکوس چیست؟

سایت های آموزشی پر از مقاله، یادداشت وبلاگ، هم اندیشی اینترنتی و مصاحبه درباره کلاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *